Subtelna sztuka wypinania się

Mentalność i nastawienie

utworzone przez

Gdy rozpoczynamy własny biznes, jesteśmy pełni nieprzystających do rzeczywistości oczekiwań. Być może naczytaliśmy się wcześniej książek o sukcesie, a być może osoba, która zaproponowała nam współpracę z firmą MLM nie była w pełni szczera i nagadała nam bzdur. Wbijamy się więc w buty biznesmana/bizneswoman i zaczynamy z przytupem. I zaraz potem, gdy spotykamy się z pierwszymi odmowami, nadchodzi wielki kryzys, którego większość nowych dystrybutorów nie jest w stanie przetrwać. Dzisiaj podpowiem, co zrobić, aby go pokonać. Poznamy subtelną sztukę wypinania się.

Jak decydujemy na co się wypiąć

Przyzwyczailiśmy się nadawać niektórym sprawom większą wagę niż innym. Większą wartość może mieć dla ciebie zaspokojenie nagłej chętki na słodycze niż własne zdrowie, albo też odwrotnie – przykładasz taką wagę do zdrowia, że z łatwością rezygnujesz ze słodkiej przekąski. Ludzie uczą się z wiekiem, które rzeczy i sprawy są dla nich ważne, a które nie. System wartości, a więc zbiór wszystkich naszych wartościowań, wynika w dużej mierze z procesu wychowania lub życiowego doświadczenia. Rzadziej jest rezultatem świadomego wyboru.

Wartościowania dokonujemy w prosty sposób, posługując się mechanizmem przyjemności i cierpienia. Wydawałoby się to nieskomplikowane gdyby nie fakt, że większość wyborów dokonujemy w oparciu o ocenę abstrakcyjnych idei, nie mających wiele wspólnego z fizycznym bólem czy fizyczną przyjemnością. Wybieramy to, co uważamy za przyjemniejszą opcję. Ludzki umysł jest w stanie tak zakombinować, że niektórzy znajdują przyjemność na przykład w samookaleczaniu się. To dopiero wyczyn.

Zawsze, gdy stajemy przed alternatywą, wybieramy tę opcję, którą uważamy za przyjemniejszą. Zawsze. Jeśli wyboru dokonujemy spośród dwóch bolesnych opcji, wybierzemy mniejsze zło. Ten mechanizm ludzkiej psychologii jest niezawodny i działa jak szwajcarski zegarek, za każdym razem. W ten sposób decydujemy na co się wypiąć, a co jest dla nas ważne.

Popieprzona hierarchia wartości

Problem w tym, że nasza hierarchia wartości jest często mocno popieprzona. Wydaje nam się, że ważniejsze od wykonania telefonu do potencjalnego klienta jest posprzątanie biurka. Że ważniejsze od przećwiczenia skryptu rozmowy jest siedzenie na Facebooku i sprawdzanie co pięć minut, czy ktoś nowy polubił naszego fanpejdża.

 

Kiedy mówisz „pierdolę to”, odpuszczasz przywiązanie do czegoś – z reguły do czegoś, co było źródłem cierpienia.

Kiedy mówisz „pierdolę to”, poddajesz się naturalnemu biegowi spraw – przestajesz robić to, czego nie chcesz robić, a zaczynasz robić to, co zawsze chciałeś zrobić i przestajesz słuchać innych, a zaczynasz słuchać siebie.

— John C. Parkin, Fuck it. The Ultimate Spiritual Way

 

Robimy tak, ponieważ uważamy, że ważniejsze jest czucie się bezpiecznie i miło, niż osiąganie wymiernych rezultatów; że ważniejsze jest przygotowywanie się do działania niż samo działanie; unikamy własnych lęków zamiast skonfrontować się z nimi, ponieważ nie traktujemy naszego nowego biznesu po-ważnie. Nie uważamy, że jest naprawdę ważny. Nie myślimy strategicznie.

Nie martw się, wszyscy tak mamy. Jednak tylko ci z nas, którzy nie zrobią porządku ze swoim systemem wartości, kończą swoją przygodę z biznesem spektakularną kraksą. To dlatego w biznesie MLM sponsor – o ile trafisz na dobrego – zacznie szkolenie od rozmowy o celach i finansowych marzeniach, aby dać ci szansę przewartościowania paru spraw i zobaczenia wszystkiego z właściwej perspektywy.

Zacznij biznes od wypięcia się

Wizja przyszłości i tego, jak będzie wyglądał twój dzień powszedni, gdy na twoje konto będzie wpadało pięć, dziesięć, pięćdziesiąt tysięcy złotych – czy jakakolwiek inna kwota do osiągnięcia której aspirujesz – jest bardzo ważna. Gdy poświęcisz czas na precyzyjne skonstruowanie takiej wizji i przyjrzysz się jej dokładnie, możesz uzyskać motywację i siłę do przezwyciężenia wszystkich przeszkód i trudności. Twoja hierarchia wartości sama się wyprostuje i zaczniesz widzieć dotychczasowe lęki i wymówki w nowym świetle – jako nie mające większego znaczenia.

Gdyby tak się jednak nie stało, zacznij od zastanowienia się, co w twoim sposobie myślenia i działania, co w twoim całym życiu zasługuje na to, żeby wreszcie się na to wypiąć. Definitywnie.

Wypnij się na dotychczasowe życie od pierwszego do pierwszego i stres niepozwalający spać po nocy, gdy piętrzą się niezapłacone rachunki. Wypnij się na to. Zostaw to za sobą.

Wypnij się na własne poczucie nieprzygotowania, niedostosowania, dyskomfortu, niepewności. Wypnij się na to i zacznij robić to, co do ciebie należy. Przecież ten biznes jest prosty.

Wypnij się na ocenę innych, na odmowę, na błędy, które z pewnością będziesz popełniał na początku podczas rozmów. Wypnij się na to, ponieważ inni ludzie wypną się na ciebie już w minutę po rozmowie i całkowicie zapomną o sprawie, gdy ty będziesz jeszcze tygodniami rozpamiętywał swoje urojone porażki. Oni mają ważniejsze sprawy na głowie i ty także powinieneś mieć ważniejsze. Następny proszę.

Jak wypiąć się umiejętnie

Aby móc wypiąć się na coś, do czego do tej pory przywiązywałeś wielką wagę, musisz mieć alternatywę, która będzie od tego ważniejsza. Zawsze gdy staniesz przed przeszkodą, przywołaj swoje wielkie „dlaczego” – najważniejszy powód, dla którego chcesz robić to, co robisz, a następnie wypnij się na wszystko, co ci w tym przeszkadza.

 

Człowiek jest skłonny poświęcić uwagę swojemu biznesowi wtedy, gdy ten jest tego wart. Gdy nie jest wart, przestanie poświęcać mu uwagę, zajmując się biznesem innych ludzi. 

–Eric Hoffer

 

Pisząc ten artykuł próbuję zachować polityczną poprawność, ale co tam, wypinam się na to. W końcu nie piszę do ucznia gimnazjum – a oni dopiero są w stanie nauczyć człowieka, co to znaczy się na coś wypiąć! Tak więc swobodnie spojrzyj swoim lękom i mentalnym bzdurom w twarz i powiedz: mam to w dupie. Pierdolę to. Moje marzenia są ważniejsze. Wiem, co mam do zrobienia i dlaczego.

Obietnica, jaką niesie ze sobą wizja twojej świetlanej przyszłości, gdy już nie masz finansowych zmartwień i żyjesz tak, jak zawsze o tym marzyłeś, musi być większa niż wszystkie twoje lęki i fobie. W jej świetle powinny przygasać lub całkiem niknąć zmartwienia w rodzaju „co on sobie o mnie pomyśli, kiedy zadzwonię do niego umówić prezentację”. Szansa zrealizowania wizji godnego życia dla siebie i swojej rodziny powinna dusić w zarodku wszelkie wątpliwości i wymówki.

Wizja celu, który chcesz osiągnąć za pomocą własnego biznesu, musi być tak epicka, żeby pozwalała ci wypiąć się na każdą przeszkodę, którą możesz napotkać na swojej drodze – i zrobić to, co należy zrobić. Twoje marzenia są najważniejsze. Prawda jest taka, że twój biznes musi być wart tego, żeby się nim zajmować. Musisz chcieć rozwinąć go do poziomu, który pozwoli na zrealizowanie marzeń.

Musi ci zależeć tak bardzo, żeby wypinanie się na wszystkie lęki, przeciwności, problemy i trudności było oczywistym wyborem.

 

Wyzerowanie Hasła
Proszę wprowadź swój adres e-mail. Otrzymasz nowe hasło na maila.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This